Goście
Bettina Egger is a graphic novelist and a researcher. She has studied Fine Arts, Russian and French literature in France and Austria. In 2006 she has obtained her master’s degree in Fine Arts at the Université Rennes II (France) with her diploma work Cartographier les contes merveilleux russes: narration et carte fictive. In 2018 she obtained her doctoral degree at the University of Salzburg (Austria) with a practice-based thesis on the topic of comics and memory (Comics und Erinnerung. Oral History im Werk von Emmanuel Guibert). Bettina Egger has lived and worked in France for many years. Up to now, she has published eight graphic novels in French language on various topics. She has a special interest in non-fiction and documentary forms, with works such as a travelogue on the Transsiberian Railway (Un voyage en Transsibérien, 2015) and an interview with Emmanuel Guibert (Entretien avec Emmanuel Guibert, 2018). She also co-organized the international comics project Frank Zappa comics tribute.
Gabriel-Virgil Rusu
Gabriel-Virgil Rusu jest nauczycielem akademickim na Wydziale Historyczno – Filozoficznym Uniwersytetu Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce. W dziedzinie grafiki jest samoukiem. Pierwsze komiksy tworzył w czasie nauki w liceum w rodzinnej Gherli. W trakcie ponad trzydziestu lat działalności artystycznej Gabriel Rusu zrealizował 56 prac, z których 37 zostało opublikowanych w czasopismach dla dzieci, dodatkach kulturalnych, antologiach, książkach oraz w internecie.
Adrian Barbu
Adrian Barbu jest grafikiem, ilustratorem książek, autorem komiksów, żonglerem, klownem, muzykiem i filologiem. Śni na kolorowo i rysuje na czarno-biało. Prowadzi zajęcia i warsztaty (był nauczycielem, chociaż nie chce się do tego przyznać). Wykonuje ilustracje do książek dla dzieci (ponad 400 tytułów) i tworzy komiksy dla wydawnictw w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Czasami, niespodziewanie (zwłaszcza dla siebie samego) jego prace wydawane są także w Rumunii.
Xenia Pamfil
Xenia Pamfil jest rumuńską artystką, absolwentką Wydziału Sztuk Wizualnych i Designu na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Jassach. Ostatnio wykonała rysunki do komiksu Raimbow Brite, wydanego przez Dynamite Comics w Stanach Zjednoczonych. W 2013 roku w Bukareszcie brała udział w wystawie w Muzeum Komiksu oraz w Salonie Komiksu Europejskiego, na którym poprowadziła warsztaty poświęcone prowadzonemu przez siebie web-komiksowi, o nazwie Papoi.
Adam Rusek – ur. 1953. Socjolog, emerytowany pracownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej. Autor kilku książek z zakresu bibliotekoznawstwa i trzech na temat dziejów polskiego komiksu: Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1918-1939 (Warszawa 2001); Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych (Warszawa 2007; Poznań 2010); Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955 (Warszawa 2011). Dwie następne mają ukazać się jeszcze w tym roku.
Urodzony w 1961 roku. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim (praca magisterska Poetyka opowieści rysunkowej. Zagadnienie potencjalności tworzyw), obecnie adiunkt na polonistyce Uniwersytetu Rzeszowskiego (doktorat pt. Główne problemy teorii komiksu). Badacz i teoretyk komiksu, autor monografii Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu; tłumacz wielu komiksów z języka francuskiego; autor scenariuszy do serii Strażnicy Orlego Pióra wydawnictwa Mandragora (rys. Sławomir Kiełbus, Arkadiusz Klimek i Maciej Mazur) oraz komiksów historycznych dla rzeszowskiego Oddziału IPN (rys. Grzegorz Pudłowski i Mikołaj Birek); narysował m.in. komiksy Naznaczony mrokiem („Komiks Forum”), Miasto trędowatych („Awantura”), Kacper i Grotańczycy („Boom!”), Układ, Na dworze Króla Ćwieczka i Kosmiczny Kumpel („Krakers”). Kurator wystaw komiksowych, przewodniczący Rzeszowskiej Akademii Komiksu i organizator Podkarpackich Spotkań z Komiksem, notoryczny członek jury łódzkich konkursów na krótką formę komiksową. Mieszka w Rzeszowie, a podczas wakacji w Górach Wałbrzyskich.
Jerzy Szyłak
ur. 1960. Elblążanin. Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Znak zodiaku: Skorpion. Teoretyk literatury. Filmoznawca. Autor szeregu książek o komiksie i kilku o kinie oraz przemianach zachodzących w kulturze współczesnej (czasem są to te same książki). Jego najbardziej znaną publikacją jest Komiks: świat przerysowany – książka napisana jeszcze przez obronieniem przez Szyłaka doktoratu (choć wydana już po). Najpoważniejszą pracę w jego dorobku stanowią książki Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku. Wstęp do poetyki komiksu (1999) oraz Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa (2000). Rozległość swoich zainteresowań zaprezentował Szyłak w rozprawie Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej (2002; wznowienie – poszerzone – 2013), w której zestawia ze sobą rozważania na temat przemian w kulturze z analizami dzieł literackich, filmowych, fotograficznych, plastycznych i – rzecz jasna – komiksowych. Za najlepszą ze swoich książek Szyłak uważa Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej (2001, wznowienie 2007). Najbardziej zaś lubi Kino i coś więcej. Szkice o ponowoczesnych filmach amerykańskich i metafizycznych tęsknotach widzów (2001) – książkę, w której słowo „komiks” pada tylko raz. Był czas, kiedy sam próbował sił jako rysownik komiksowy, ale obecnie ogranicza się jedynie do pisania scenariuszy dla innych (zdolniejszych) twórców. W jego twórczości komiksowej widać wyraźne dążenie do prowokacji, naruszania konwencji gatunkowych i granic dobrego smaku oraz eksplorowania obszarów pogranicznych.
Edyta Bystroń (1986), absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Studium Pedagogicznego na tej uczelni. Ilustratorka, rysowniczka, twórczyni komiksów. Edyta poprowadzi warsztaty w C.K Zamek, na które można zapisywać się tutaj. Będzie też rozdawać drugą część swojego komiksu Pani Od Plastyki.
Tomasz Grządziela – znany w środowisku komiksowym jako Spellbook autor min. przygód Stasia i Złej Nogi – komisu, który doczekał się przeniesienia na deski teatralne a także Ostatniego Przystanku czy Wszechksięgi.
Tomek jest autorem identyfikacji wizualnej naszego festiwalu, poprowadzi warsztaty widoczne pod tym linkiem.
Beata Sosnowska – artystka interdyscyplinarna. Jej tworzywem jest film, fotografia, słowo, rysunek i malarstwo. W swojej twórczości interesuje się stykiem między człowiekiem, czasem i procesami społecznymi. Na swoim koncie ma działania performatywne, które prezentowała m.in. na WRO’05, Stoczni Gdańskiej, Generator Poznań, BWA Zielona Góra, Galeria Żak. W chwili obecnej eksploruje komiks jako formę sztuki i komunikacji. Prowadzi warsztaty komiksowe w środowiskach osób wykluczanych społecznie takich jak więźniarki, osoby starsze i osoby LGBTQ. Autorka „Zeszycików prowincjonalnych”, rysunkowych opowieści osób zamieszkałych w małych miasteczkach i wsiach. Współpracuje z organizacjami feministycznymi i pozarządowymi.
Beata poprowadzi warsztaty: „Moje miasto moja historia”
Miejsce: Galeria Tak – Mielżyńskiego 27/29 wejście w bramie po prawej stronie.
Czas: godzina 11.00 – 13.00
dr Michał Wolski 9 maja wystąpi z tematem: Zwyczajni niezwyczajni. Codzienność superbohaterów w komiksach spod znaku ultimate marvel,
Krzysztof Pielaszek – fan animacji, od kiedy skończył 3 lata (do dziś pamięta ekscytacje towarzyszącą oglądaniu animowanego serialu „Godzilla” od Hanna-Barbery), historyk, archeolog i podróżnik. Kiedy w wolnym czasie nie opowiada bądź pisze o swoich zainteresowaniach, to poświęca się organizacji eventów, gotowaniu oraz pracy społecznej. Możecie kojarzyć go z wielu konwentów (w tym kilku edycji Pyrkonu), portalu IGN Polska oraz bloga DCManiak. Krzysztof wygłosi prelekcję 11 maja o godzinie 12.30 w ramach bloku animacji pt. Belladonna – podróż w świat animacji dla dorosłych lat 70.
Małgorzata Chudziak – Od lat zajmuje się recenzowaniem opowieści graficznych i badaniem historii komiksu. Prywatnie fanka DC, a zwłaszcza Batmana. Od lat prowadzi prelekcje o ulubionych i najmniej lubianych seriach komiksowych.
Przemysław Zawrotny – w swojej pracy doktorskiej zajął się obecnością motywów religijnych we współczesnym komiksie autorskim. Wcześniej dużo pisał o komiksach, literaturze i muzyce, przede wszystkim na łamach „Lampy” i „Czasu Kultury”. Jest również współautorem książki Powieści graficzne. Leksykon. Na co dzień pracuje jako redaktor oraz prowadzi zajęcia ze studentami poświęcone komiksowi.
Agnieszka Czoska – Mól książkowy, wielbicielka wilków i wilczurów. Interesuje się europejskim komiksem i mangą. Jej ulubione pozycje to na przykład Ghost in the Shell Masamune Shirow, Watchmen (Strażnicy) Alana Moora czy Fun Home Alison Bechdel, jest też fanem Inio Asano. Poza komiksami poleca wszystkim Depeche Mode Serhija Żadana z jego absurdalnymi dialogami i garowaniem nad koniakiem. Czasem chodzi do kina na smutne filmy, kiedy indziej spod koca ogląda Star Treka (w tym ma ogromne zaległości).
Temat wystąpienia Agnieszki Czoski na konferencji 10 maja w Czytelni Nova to: Codzienność wojny w Sadze vaughana i staples.
Lukasz Kowalczuk – Comics & Illustration urodzony w 1983, w północnej Polsce. Tata czytał mu na dobranoc komiksy, a mama nie miała nic przeciwko. Pierwszy samodzielnie przeczytany komiks to Przyjaciele Roda Taylora autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Potem nadeszła era superbohaterów i wydawnictwa TM-Semic, któremu w 2013 złożył hołd w postaci książki. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych. Inspiruje się kulturą popularną, której produkty konsumuje w zastraszających ilościach. Wyznawca Jacka Kirby’ego.
Ma na koncie kilkadziesiąt samodzielnych tytułów, od 2017 roku zajmuje się zawodowo komiksem i ilustracją. Współpracuje z rumską Stacją Kultura, gdzie prowadzi warsztaty komiksowe i organizuje Rumia Comic Con. Z OMG! Wytwórnią Słowobrazu stworzył imprint Łukasz Kowalczuk Przedstawia, w ramach którego wydaje nie tylko swoje komiksy.
Marek Turek Urodził się, wciąż żyje (chyba), ale kiedyś prawdopodobnie umrze. Na co dzień robotnik w fabryce (wytapia szkło w wielkim piecu), po godzinach robi komiksy (z miernym skutkiem). Ma na koncie kilka nagród komiksowych i kilka wystaw, czasami współpracuje z takimi magazynami, jak: „Zeszyty Komiksowe” czy „Fenix”, współtworzy również serię komiksową Wydział VII, jednak większość sił poświęca na realizację swoich albumowych projektów. Wybrane publikacje: Fastnachtspiel (Imago), Międzyczas (Timof i i cisi wspólnicy), Bajabongo, NeST i Bellmer, niebiografia (kultura gniewu). Na spotkanie z Markiem zapraszamy do Czytelni Nova 11 maja o godzinie 13.30
http://festiwal-komiksu.prorozyn.pl/program/
Kasia Kamieniarz – głównodowodząca oficyny OMG! Wytwórnia Słowobrazu oraz współzałożycielka imprintu Łukasz Kowalczuk Przedstawia. Mniej lub bardziej aktywnie związana z rynkiem komiksowym od ponad 15 lat. Korektorka, redaktorka, tłumaczka. Zawodowo zajmuje się również badaniami rynkowymi i różnorako pojętym marketingiem. Podczas Dnia Darmowego Komiksu wygłosi w sali komiksu kobiecego prelekcję pt. Sarah vaughn – mainstreamowo niszowo. O stylu i komiksach amerykańskiej autorki publikowanej przez image.
Wojciech Nelec – Z wykształcenia technik informatyk, z zamiłowania fan popkultury. Jeden z redaktorów serwisu BatCave, współprowadzący audycję radiową „Prosto z Kadru”. Prelegent promujący medium, jakim jest komiks, oraz postać Mrocznego Rycerza. W wolnych chwilach zajmuje się tworzeniem muzyki w pojedynkę lub w grupie Two Games Joined oraz odkopywaniem z zaległych, nieprzeczytanych zeszytów komiksowych.
Bartosz Burzyński: kulturoznawca i miłośnik komiksu superbohaterskiego, od kilku lat prócz fantastyki, aktywnie promuje też hawajski instrument: ukulele. Redaktor Bastionu Polskich Fanów Star Wars. Wie wszystko o Star Wars.
dr Tomasz Żaglewski 9 maja wygłosi wykład: Od kapitana ameryki do kapitana szwecji, czyli lokalne znaczenia heroizmu. Narracja superbohaterska jako transkulturowy multimit.
Pan Mateusz Raper, tancerz i filantrop. Raz spotkał Marcina Dańca ale troszkę bał się podejść. Przeczytał Zabójczy Żart za wcześnie i Daredevil : Żółty za późno. Koleś, który siedzi za dużo w internecie i po założeniu kanału na Youtube postanowił gadać o komiksach i grać w gry. Potem okazało się, że chcą go w tvgry więc lata z kamerą i gada o cyfrowej rozrywce. Jako, że szef nie pozwala mu tam opowiadać o komiksach to od czasu do czasu wrzuca coś prywatnie lub prowadzi prelekcje. Chciałby wydać swój komiks – nie umie rysować.